Mechanický pomeranč - zajímavosti

9. listopadu 2008 v 14:07 | Accuracy |  Týden
Režie: Stanley Kubrick
Hrají: Malcolm McDowell, Patrick Magee, Warren Clarke, Adrienne Corri, Philip Stone, Steven Berkoff, Adolf Hitler


Stanley Kubrick řekl, že pokud by nebyl Malcolm McDowell k dispozici pro natáčení, film by nikdy nevzniknul.

Než se projektu chopil Kubrick, bylo zvažováno několik typů pro droogy Alexe: ženy v minisukních, staří důchodci nebo dokonce skupina Rolling Stones.

Had Basil byl do filmu dodán až poté, co Kubrick zjistil, že McDowell má panickou hrůzu z plazů.

Režisér trval na tom, aby nádoby s mlékem v baru byly každou hodinu vyměněny za nové, protože mléko pod reflektory kyslo.

Sebevražedný skok z budovy z perspektivy Alexe byl natočen kamerou v plastovém boxu, který byl hozen ze střechy. Celkem si to vyžádalo 6 pokusů, než krabice přistála kamerou dolů.

Když Alex a jeho droogs vejdou do mléčného baru Korova, jsou na zdi viditelné kresby. Jednou z nich je i portrét nahé ženy. Stejný obraz se pak objeví i v dalším filmu Kubricka "Shining".

V obchodě s deskami můžeme dost výrazně vidět i soundtrack z filmu 2001: Vesmírná odysea, další film Kubricka. Hned za ním je deska skupiny Pink Floyd "Atom Heart Mother Suite". Skupina nechtěla Kubrickovi dát souhlas s uvedením jejich hudby, tak je zařadil do filmu alespoň takto.

Známá scéna, ve které Alex zpívá a tancuje do písně "Signing in the Rain" a zároveň bije tyčkou spisovatele a jeho ženu vznikala 4 dny. Kubrick strávil přesně tak dlouho experimentováním, a pořád se mu něco nelíbilo. Pak požádal, jestli by McDowell mohl kolem postav poletovat nebo tancovat a něco si prozpěvovat. Scéna se Kubrickovi tak líbila, že ihned z natáčení jeli s McDowellem domů a ihned koupili práva k písničce "Signing in the Rain" za 10tis dolarů. Tu píseň si prý McDowell vybral pro svou improvizaci proto, že k ní jako jedné z mála znal slova.

V knižní předloze není nikdy řečeno příjmení Alexe. DeLarge bylo vytvořeno podle scény, kde má Alex pohlavní styk se dvěma dívkami a nazve se "Alexander the Large".

Dívky, se kterými Alex souložil, měly v knize 10 let, pro film ale výrazně zestárnuly.

Frankův ochránce byl zahrán profesionálním kulturistou Davidem Prowse. I on měl ale potíže při několikerém opakování snášení křesla ze schodů.

Film na pokyn Kubricka stažen z kin ve Velké Británii, kde byl kritizován jako příliš násilný. Kubrick prohlásil, že se tam bude promítat až po jeho smrti. A tak se stalo. Údajně mu bylo dokonce smrtí i vyhrožováno kvůli filmu.

Práva od autora knižní předlohy Anthony Burgesse koupil za 500 dolarů Mick Jagger, který vážně uvažoval o jeho natočení se svými kolegy coby droogy.

Natáčení scény znásilnění bylo pro herečku tak psychicky náročné, že od filmu odstoupila a musela být nahrazena jinou.

Ve scéně, kdy napraveného Alexe zatáhnou jeho droogy do lesa a mlátí ho, vidíme na jejich uniformách čísla 665 a 667, což značí, že Alex je číslo 666 - ďábel.

Kvůli scéně, kde Alexovi "čistí mozek", má Malcolm McDowell panickou hrůzu z očních kapek.

Film byl v kinech po roce, co se natočil první záběr. Jde o nejrychleji natočený, sestříhaný a publikovaný snímek Stanleyho Kubricka. Osobně dohlížel i na všechny materiály okolo filmu (plakáty, soundtrack atd.).

Časopisem Entertainment Weekly byl film ohodnocen jako druhý v pořadí z dvacetipěti nejvíc kontroverzních snímků všech dob.

Před Stanleym Kubrickem se o režii zajímal také Tinto Brass.

Jedné noci roku 1944 čtyři dezertéři z americké armády v Londýně přepadli těhotnou manželku mladého učitele Anthonyho Burgesse. Žena následkem utrpěných zranění potratila a z hrůzného zážitku se už nikdy úplně nevzpamatovala. Tragický zážitek inspiroval Burgesse k napsání předlohy.

McDowell si při natáčení poranil rohovku a dočasně oslepl na jedo oko. Dále utrpěl zlomeniny žeber a selhání plic.

Název pochází ze starolondýnského argotu cockney, v němž fráze "ujetý jako mechanický pomeranč" znamená cosi napovrchu normálního, ale uvnitř naprosto zvráceného.

Kubrick si musel vystačit s rozpočem čítajícím pouhé 2 miliony dolarů.

Film se odlišuje od knižní předlohy (mimo jiné) i tím, že je tu vypuštěný obsah závěrečnéj (21.) kapitoly, protože Stanley Kubrick režíroval film podle amerického knižního vydaní, které mělo jen 20 kapitol. Americký distributor totiž nechtěl vydat novelu, která končí happyendem, protože ty nebyly tehdy "in". Číslo 21 má však vi tomto díle důležitou symboliku: 21 roků je v USA a v UK věkem plnoletosti.

Stanley Kubrick a Malcolm McDowell v přestávkách mezi natáčením hráli ping-pong a šachy. V ping-pongu vyhrával McDowell, v šachách jednoznačně Kubrick.

Mechanický pomeranč zaznamenal druhý největší výdělek v historii Warner Bros., hned po My Fair Lady.

Andy Warhol natočil román Anthonyho Burgesse jestě před Kubrickem, jmenuje se Vinyl (1965).

Film byl úplně zakázán v Malajsii, Singapuru, Íránu a Jihoafrické Republice.

V roce 1961 autor knižní předlohy Mechanického pomeranče Anthony Burgess a jeho žena navštívili jako turisté tehdejší Sovětský svaz. I tento výlet byl pro Burgesse jako autora významný, protože jej inspiroval k napsání několika románů, ale zejména mu poskytl látku pro Mechanický pomeranč.

Film dostal 4 nominace na Oscara: Nejlepší film, Režie, Střih, Scénář.
(Jak mohla taková kravina dostat 4 nominace?! Vždyť je to úplně tupý... Ten scénář bych ještě pochopila, ale Režii a Střih ne a Nejlepší film už vůbec ne!!)

Zdroj: csfd.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama