Memento

7. listopadu 2008 v 22:58 | Accuracy |  Týden
Tak, teď vám představím svůj oblíbený film.

Hlavní hrdina Leny má těžký život. Během děje filmu se dozvíte, že jeho ženu znásilnil a zavraždil muž jménem Johny G. Navíc, od toho dne, kdy naposledy spatřil svoji ženu, si nic nepamatuje. Všechny dosavadní vzpomínky má zachovány, ale jeho krátkodobá paměť ztratila svou funkci. Neví, co se dělo po smrti jeho ženy, tudíž často ani netuší, co se děje teď.
Kvůli své paměti si musí své nejdůležitější poznámky na honu za pomstou tetovat na tělo, odmítá volat telefony, protože nemůže poznat podle výrazu obličeje, jestli mu volající lže, a má i další znevýhodnění.
Film začne ve chvíli, kdy Leny zavraždí nějakého chlápka. Hned v následující scéně však mrtvý už žije. Zmatek však dlouho pociťovat nebudete-tedy, pokud budete film vnímat a nedáte na první dojem, že všechny scény si jsou neuvěřitelně podobné. Nejsou.
Největší překvápko čeká na konec. To, o čem jste byli přesvědčeni, se ukáže jako lež, kterou si nenalháváte jen vy. Osvětlí se vám časové smyčky a vy pochopíte, že Lenyho žena a Johny G. spolu nemusejí mít nic společného.
O filmu jsem se dozvěděla, když jsem prohlížela filmografii Jorje Fox. Zaujal mě název a překecala jsem bratrance, ať mi film splaší. Už je to dlouho, co jsem film viděla, ale pořád nemůžu zapomenout na dojem, který ve mě zanechal. Nic není jisté a u lidí, kteří nemají krátkodobou paměť, to platí dvojnásob. Nemusejí si být ani jistí svými myšlenkami, názory, vždyť neznají sami sebe, přinejmenším jejich okolí o nich ví víc, než oni sami o sobě. Kdekdo je může zneužít nebo okrást... A pár lidí se může snažit takto postiženým pomoct, ale oni to neuvidí. S takovými lidmi musíte přistoupit na jejich myšlení. A pak nést následky...
Ve filmu mi nejvíc bylo líto Lenyho ženy, jejíž život měl jiný konec, než se vám snaží Leny od začátku přesvědčivým způsobem namluvit. Je přesvědčivý proto, protože on sám tomu věří, on sám si je tím jistý a zapomíná na to, že ve svém stavu si nemůže být jistý ničím-ani tím, co má vytetované na těle.
Další sympatickou osobou je Tedy, muž, jenž na začátku filmu zemře, přesto nás provází celým dějem filmu a až do samého konce nevíte, zdali není tím záhadným Johnym G., policistou, práskačem, drogovým dealerem nebo někým úplně jiným...
Třetí důležitou postavou je Natalia, u níž taky občas nemáte jistotu, na čí straně je. Zpočátku obezřetně zkoumáte a postupně zjišťujete, že asi bude pěkná potvora, blíž ke konci si nebudete až tak jistí, jestli náhodou nepomáhá Lenymu z pocitu viny, pak vás napadne, že možná k Lenymu uchovává nějaké sympatie. A na konci vám bude jasné, že Natalia nehraje v ději celého filmu nijak důležitou roli. Prostě tam je, aby to bylo trochu zajímavější a vy trochu zmatenější. A je to tak dobře.
No a samozřejmě Leny, zmatený životem, situacemi, svými city. Oběť znovu a znovu se snažící o již dávno vykonanou pomstu, jeho práce nikdy nekončí. Protože kdokoliv může být Johny G.
Zároveň jde o zločince, který si vždy dokáže nějak odůvodnit, odkod má svoje drahé auto i kvádro. Kde vzal peníze, které má v kufru. Nechce si připustit, že spáchal tolik trestných činů, mezi kterými dominuje vražda. A ne jedna. Vražda Johnyho G. A ne jednoho...
Tento film u mě patří mezi skutečnou elitu a nedám na něj dopustit. Všem doporučuji, nedovedu si představit někoho, komu by se to nelíbilo.
PS: Pro milovníky Jorjy Fox: Jorja hraje roli Lenyho ženy a sotva se tam mihne jako Lenyho vzpomínka. Vlastně se ani nedozvíte, jak se jmenuje a co měla ráda. Je to žena příliš těžce zkoušená osudem a tu tíhu, kterou musela nést ode dne, kdy ji přepadli v koupelně, prostě nezvládla.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama