Oficiální text distributora

8. listopadu 2008 v 20:10 | Accuracy |  Týden
Začne to fotografií a vzkazem na ní: "Zab ho!" A od té chvíle se odvíjí tajemný a drsný příběh Leonarda. Jeho žena byla napadena, zavražděna a on si skoro nic nepamatuje. Jeho krákodobá paměť je pryč. Leonard se ale musí pomstít. Okamžitě jde po vrahovi. Aby nějak kompenzoval výpadky paměti, všechno si fotí, cvaká spouští na svém Polaroidu jako blázen a podstatná fakta si nechává tetovat na tělo. Story je vyprávěna zvláštním způsobem. Každá důležitá filmová scéna končí tam, kde předchozí začala, a tak musíme být pozorní, abychom ten zvláštní propletenec dějů a potkávajících se postav dobře vnímali. K hlavnímu hrdinovi se přidávají další - ukecaný Teddy a barmanka Natalie.Všichni jsou s vraždou nějak propojeni. Ale pořád se nám do mysli vnucuje klíčová otázka: Je skutečně vrahem John G, jehož jméno má Leonard vytetováno na prsou?. Ztráta paměti a záhadná vražda?

Zajímavosti k filmu:
Uživatelé serveru csfd.cz ocenili tento film na 89% a mezi námi, to jsou hodně nároční uživatelé :-)
Film získal 2 nominace na Oskara: za střih a za scénář.
Film se podařilo natočit za pouhých 25 dní.
Teddyho číslo je 555-0134, stejné jako měla Marla Singer v Klubu rváčů.
Scénář Christophera Nolana byl hodně inspirován příběhem jeho bratra Johathana s názvem "Memento Mori". Scénář je ale považován za originální, protože kniha jeho bratra nebyla v době dokončení filmu ještě vydaná.
Leonarda (Lenyho) měl hrát původně Alec Baldwin.
I když je úvodní scéna zobrazena pozpátku, zvuky jsou zachovány v reálné podobě.
Původně se měla v závěrečných titulcích objevit skladba "Paranoid Android" od Radiohead, ale práva pro tento song si nemohli producenti dovolit.
Heslem filmu se stal Lenyho monolog: Dobře, co teda teď dělám? Aha, honím tohohle chlápka. Ne... on honí mě. Angličané zvolili text napsaný na CD tohoto filmu: Some memories are best forgotten. (Některé vzpomínky je nejlepší zapomenout.)
Rozpočet filmu je $5,000,000. Tržby v USA za otevírací víkend $235,488.

Režie:
Christopher Nolan
Herci: Guy Pearce (Leny), Carrie-Anne Moss (Natalia), Joe Pantoliano (Tedy), Mark Boone Junior, Jorja Fox, Stephen Tobolowsky, Harriet Sansom Harris, Callum Keith Rennie, Marianne Muellerleile...

Pár obrázků:
Vlevo nahoře Leny, vpravo Natalia.
Vlevo Natalia, vpravo Leny.
Vlevo Leny a Natalia v baru, vpravo mrtvá Lenyho žena.
Vlevo Leny, vpravo Tedy (ten, kdo ne něj míří, je Leny).
Vlevo Leny, vpravo ukázka tetování :-) Nic moc, v Prison Break mají lepší :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama