X Files

9. listopadu 2008 v 21:08 | Accuracy |  Týden
První epizoda byla odvysílána na americké televizní stanici Fox 10. září 1993. V České republice byla první epizoda odvysílána 26. května 1995 na televizi Nova. Seriál se natáčel skoro deset let a během této dlouhé doby si našel desítky milionů fanoušků po celém světě - od USA, přes Německo a Česko, až po Japonsko. Tvůrci seriálu v čele s Chrisem Carterem se rozhodli natočit i celovečerní film, který se premiéry dočkal v roce 1998, pět let od začátku vysílání seriálu. Do hlavních hereckých rolí byli obsazeni v té době neznámí herci - David Duchovny a Gillian Anderson. Zatímco Gillian u seriálu vydržela celých devět sérií, David se objevil přibližně v osmi řadách. Sledovanost pak ale v deváté sérii nebyla nejvyšší, a proto se producenti rozhodli seriál pozastavit a devátá řada se stala definitivně konečnou. Poslední epizoda byla vysílána 19. května 2002. Poslední klapka padla 26. dubna téhož roku. Akta X skončila.

Chris Carter je scénáristem tohoto seriálu. Plánoval jej už delší dobu. Napsal pilotní díl, který se zalíbil tvůrcům celého pozdějšího seriálu. O dva roky později si seriál získal tak vysokou sledovanost, že si tvůrci mohli dovolit i náročnější a také dražší díly.
Zajímavostí je, že během devíti let, kdy celý seriál vznikal, se tým lidí pracující na něm prakticky nezměnil. A to je možná jeden z dalších důvodů vysoké kvality tohoto seriálu.

Epizod bylo dohromady 201. Existuje tu ale jakési základní rozdělení na samostatné epizody a tzv. mytologické epizody. V seriálu můžeme najít kromě samostatných a nijak nenavazujících příběhů také části, které dohromady dávají jakousi základní příběhovou kostru seriálu, která pojednává o mimozemských únosech a velké vládní konspiraci, kterou vedou "tajemní muži uvnitř vlády". Mytologie seriálu se však během celých těch let velmi propracovala. Není se čemu divit, na starosti ji totiž měli ti nejlepší scénáristi seriálu v čele právě s Chrisem Carterem. Dohromady existuje asi 40 mytologických epizod, přičemž každá vždy pojednává o něčem trochu odlišném - o Mulderově sestře Samantě, o mimozemských únosech, o vládní konspiraci a o zapojení Mulderova otce do tajemného spiknutí, o skutečném původu země a o tajemném mimozemském černém oleji, o Scullyové nemoci, jejím těhotenství a synovi Williamovi. Během let se tato příběhová osa skutečně dost rozrostla. V celkovém pohledu zpět nám však nezbude, než potvrdit, že to všechno do sebe velmi dobře zapadá. I když, co člověk, to názor.
Ale dobré scénáristické kousky je samozřejmě možné vidět i u samostatných epizod seriálu - u jednotlivých případů z Akt X, které spolu Mulder se Scullyovou týden co týden podstupovali. A jak vlastně tato spolupráce začala? Mulder, pohledný a především velmi schopný agent, se po svém nástupu k FBI dostal k Aktům X. Věřil, že v nich najde celou řadu odpovědí. Nejvíce ho však zajímalo, co se vlastně stalo s jeho sestrou Samanthou, která měla být už před lety unesena mimozemšťany. Mulder však v Aktech X během let našel i řadu jiných odpovědí, které dost možná nechtěl ani znát. Scullyová byla k Mulderovi přidělena, aby jeho nadřízeným přinášela o Mulderově práci nějaké zprávy. Tito lidé si původně mysleli, že za Mulderem vyslali dokonalého špiona, ale zanedlouho si samotná Scullyová uvědomila, že tu není něco v pořádku a navíc v Mulderovi našla jakési podivné zalíbení, zkrátka něco, co ji k němu táhlo. Agenti se pak během své spolupráce dostali k celé řadě bizarních případů. Ať už připomínaly horor (Die Hand Die Verletzt), podivné sci-fi (Fallen Angel) nebo komedii (Humbug), jedno měli společné - byly vtipné a především dobře sledovatelné. To se nutně podepsalo i na sledovanosti, která už během třetí sezóny byla na úctyhodných 20-ti miliónech domácnostech pro každý díl.

V televizi to může klidně vypadat růžově, ale co skutečně mezi tvůrci je, to divák jen tak nezjistí. Existovaly tu totiž rozpory mezi samotnými představiteli hlavních rolí. Gillian začala požadovat za každou epizodu vyšší honorář. Především se jí nelíbila nevyrovnanost honoráře jejího a Duchovnyho. Časem se však celý problém uklidnil a spor neměl na natáčení žádný větší vliv.
Silnější vliv mělo však na natáčení těhotenství Gillian. Už v polovině první série oznámila tvůrci Chrisi Carterovi, že bude mít dítě. Ten z toho neměl vůbec žádnou radost. Nikdo, ani on, si už během první série na místě Scullyové nedokázal představit odlišnou herečku, než byla právě Gillian. Vše tedy bylo nutné nějak vyřešit. Tvůrci to udělali tak, že nechali Scullyovou v seriálu zmizet - nejlepším řešením se stal únos mimozemšťany. Na začátku druhé série, kdy Gillian odešla, bylo natáčení tak dobře rozvržené, že postava Scullyové nakonec chyběla na jeden jediný díl a na ostatní tři se objevila jen krátce. Zajímavé ale je sledovat, jak právě Scullyové únos v následujících letech měnil tvář celé mytologie seriálu.
Mnohem zásadnější problémy však nastaly během sedmé série. David Duchovny už v jejím průběhu říkal, že jej natáčení velmi unavuje a že už ani seriál samotný není tím, čím býval kdysi. Navíc zde byla rodina - manželka Téa Leoni a děti. Mulder je tedy na konci sedmé série (stejně jako Scullyová na začátku druhé) unesen mimozemšťany. Duchovnyho absence v následující osmé sérii by ale celá řada fanoušků nejspíše nepřežila. Došlo tedy ke kompromisu, který spočíval v tom, že se agent Mulder objeví v 10 ze 21 epizod osmé řady. Ke Scullyové bylo však nutné někoho přidělit a tím někým se stává nový agent, který jí má pomáhat v pátrání po Mulderovi. Johna Doggetta, jak se tento nový muž v FBI jmenoval, ztvárnil filmový herec Robert Patrick, kterého asi nejvíce poznáme z filmu Terminátor 2. Já osobně byl z této nové tváře v seriálu dost překvapen. Patrick se dokázal skvěle přizpůsobit natáčení, a tak už v polovině osmičky ani nepoznáte, že v televizi sledujete prakticky nováčka.
Dost mu ale pomohla ještě další skutečnost. Ač bylo loučení s Mulderem obtížné, přineslo to i něco dobrého. Osmá série se kvůli jeho absenci stala asi nejdepresivnějším obdobím Akt X. Téměř z každého jejího příběhu je patrná jakási zoufalá snaha Muldera najít, která se však pořád nedaří.

Přejato s malinkou úpravou z fdb.cz/.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama