Za nepřátelskou linií

10. listopadu 2008 v 16:35 | Accuracy |  Týden
Chris Burnett, voják a navigátor vojenských letadel, je během války v bývalé Jugoslávii nespokojený s celkovou situací a je pro její změnu ochoten podstoupit cokoliv. Po dlouhé době, kdy se v podstatě nic moc až na průzkumné lety nic neděje, má možnost skutečně něco podniknout. Během běžného průzkumného letu přemluví svého pilota k přeletu nad nepřátelským územím a jejich letadlo je sestřeleno. Pilota zastřelí bosenští vzbouřenci, Burnett se zachrání útěkem do hor. S minimální podporou velení, neznalostí zdejšího jazyka a spoustou krvelačných ozbrojenců v zádech musí překonat sám sebe, aby se zachránil. Sebevražednou akci nakonec přežije díky neústupnosti a ochotě riskovat admirála Reigarta, který má vůči Burnettovi výčitky svědomí.

Sebevědomý Poručík Chris Burnett (Owen Wilson) byl vycvičen jako specialista na řízení bojových letadel typu F/A - 18 Superhornet a stal se skutečným špičkovým pilotem a navigátorem. Není proto divu, že nadupán vědomostmi a neotřesitelnou vírou ve své schopnosti, chce ukázat světu, co umí. Jeho poněkud konzervativní nadřízený admirál Reigart (Gene Hackman) jeho horkokrevnost nepovažuje za vhodnou. "Jsme pozorovatelé a ne vojáci", říká admirálu Reigartovi jeho podřízený Chris. Během průzkumné akce ale Burnett vyfotografuje cosi, co vidět rozhodně neměl, je sestřelen a pronásledován. Navzdory tomu, že celá akce probíhá "za nepřátelskou linií" , jde poručíkovi o krk. Admirál Reigart poruší své zásady a udělá riskantní rozhodnutí pro záchranu jeho života.

Příběh filmu je zasazen do neurčité doby, která je charakterizována jako "pozítří" a je inspirována znepokojivou situací v Bosně.

(Kursívou psán oficiální text distributora.)

Film byl zčásti natočen dle skutečné události, ovšem z reálného příběhu se vzala pouze kostra. Šlo o amerického vojáka, kterého zajali srbští vojáci. Během války se nikdy ani nepokusil o útěk, po válce byl ze zajetí propuštěn.
Herec Ratko Mladic hrál sám sebe.
Protože se zčásti natáčelo na Slovensku (konkrátně na Martinských holiach a bratislavskej Kolibe) (Češi , nemáme tak krásné lesy, hold když je za každým stromem skládka, není se čemu divit), zahráli si i slovenští herci. Je to patrné i na výpisu nejdůležitějších herců:

Režie: John Moore
Hrají: Owen Wilson, Gene Hackman, Gabriel Macht, Charles Malik Whitfield, David Keith, Olek Krupa, Joaquim de Almeida, Vladimir Mashkov, Marko Igonda, Leon Russom, Laurence Mason, Kamil Kollárik, Lucia Srncova (zrovna ta hrála tu holku na korbě auta, jak dávala Burnettovi colu)

Sasha, voják, který se bude snažit zabít Burnetta. Určitě by se mu to povedlo, nebýt těch bosenskejch blbounů :-)
Burnett, tady dostane tu colu.
Tady už mu půjde do tuhého...
Admirál.
Toho anděla na pozadí věnovali američani jedné z vesnic z okolí natáčení :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama